St Andrew's Secondary School > About SASS > Achievements

Achievements

CCA/DEPT

Competition/Event

Award/ Position

 

Rugby

 

ACSIS League

 

 

Police Cup B Division 

 

Goh Keng Swee Shield

 

Champions

 

 

Champions

 

 

1st runner-up

 

Hockey

 

National Inter-School Hockey 6 A-Side Championships

 

National Schools ‘C’ Div Hockey Finals 

 

 

Champions

 

 

 

Champions

 

Basketball

 

B Division CBL League

 

 

2nd runner-up

 

Squash

 

National Schools B Division Squash Championship

 

National Schools C Division Squash Championship

 

 

4th position

 

 

 

3rd position

 

Swimming

  

 

National Schools Swimming Championship

     -      B Division 4X50m         Medley Relay

     -      100m Backstroke B     Division: Ian Michael     (3S1)

     -      50m Backstroke C       Division: Bryon Chin     (1J2)

 

 

 

 

 

4th position

 

4th position

 

 

5th position

 

 

Track & Field

 

Akira Swift 61st Annual Track and Field Championships 

     -      100m C Division:         Cuthbert Sim

     -      800m C Division:         Jaren Ong

 

 

 

 

 

3rd position

 

3rd position

 

 

 

St. John Ambulance Brigade

 

 

Corps Achievement Award 

 

Gold

 

National Cadet Corps

 

 

HQ NCC Freestyle Drill Competition

 

Bronze

 

National Police Cadet Corps

 

 

Unit Overall Proficiency Award

 

 

Silver

 

Scouts

 

Frank Cooper Sands Award

 

 

Gold

 

 

Saints Youth Flying Club

 

 

SAFMC Competition 

 

2nd Overall Championship

 

Gold for Theory of Flight

 

Gold for Aesthetics

 

 

St. Andrew’s Oratorical and Debating Society

 

 

Singapore Secondary Schools Debating Championships

     -      Bryan Ho, 4SA

     -      Craig Tan,  4SB

     -      Lim Neng Du, 4SA

     -      Melvinder Singh,           4SA

     -      Pramodh Chandran,     4SA

 

Best Speakers:

     -      Pramodh Chandran,     4SA

     -      Melvinder Singh,           4SA

 

 

Semi-Finalist

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10th placing

 

11th placing

 

 

 

Design & Technology

Dept

 

South Zone Milleniuem Challenge

 

Overall 2nd position

 

Humanities Dept

 

NUS Geography Challenge 

 

-      Individual Award:  Bryant Yuen, 4SA    Craig Tan, 4SB

 

 

Top 40

 

 

 

Silver

Bronze

 

Mathematics

Dept

 

Singapore Mathematical Olympiad

-      Junior section

 

 

 

-      Senior section

 

 

 

National Accounting Quiz

 

 

 

 

 

 




All Singapore Secondary Mathematics Competition for Normal Course Students


Team:

Lower Sec NA

Lower Sec NT


Individual:

Lower Sec NA – Caleb Rayman Som, 2J3

Lower Sec NT – Nicholas Ng, 2M

 

 

 

 

2 Silver

3 Bronze

2 Honourable mention

1 Bronze

3 Honourable mention

 

7th and 11th out of 200 teams

8 students awarded with Certificate of Distinction

4 students awarded with Certificate of Merit

 

  

 

 




4th position

3rd position


 

16th position

 

20th position